ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

27 lipca 2020 r.

Zmarł wybitny śpiewak operowy Bernard Ładysz

Bernard Ładysz urodził się 24 lipca 1922 roku w Wilnie, w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Jego edukację artystyczną przerwała wojna. W 1942 roku wstąpił do partyzantki, potem dołączył do II Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Uczestniczył w operacji „Ostra Brama”. W lipcu 1944 roku trafił do obozu pracy przy wyrębie drzew w Kałudze nad rosyjską rzeką Oką.

Naukę śpiewu kontynuował w latach 1946–1948 na studiach wokalnych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Wacława Filipowicza. Karierę artystyczną rozpoczął w Zespole Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Zadebiutował w 1950 roku w Operze Warszawskiej rolą Griemina w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. W latach 1950–1979 był solistą Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1956 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie śpiewaczym w Vercelli, gdzie zdobył najwyższą nagrodę Il Primo Premio Assoluto. Sukces ten otworzył przed nim drzwi największych scen operowych. Występował z takimi sławami jak: Victoria de los Angeles, Antonietta Stella, Anita Cerquetti, Tullio Serafin. W jego dorobku fonograficznym są nagrania dla światowej wytwórni Columbia, m.in. u boku Marii Callas w operze Łucja z Lammermoor Gaetana Donizettiego.

Występował na scenach Europy, obu Ameryk, Azji i Australii. Ma na koncie wielkie kreacje w takich operach jak Eugeniusz Oniegin, Cyrulik sewilski, Don Giovanni, Don Carlos, Aida, Rigoletto, Borys Godunow, Straszny dwór czy Halka. Wziął udział w nagraniach opery Król Roger Karola Szymanowskiego oraz opery radiowej Usziko Tadeusza Paciorkiewicza, w prawykonaniach Pasji według św. Łukasza i Jutrzni oraz w prapremierze opery Diabły z Loudun (w roli Ojca Barre) Krzysztofa Pendereckiego. Grywał też lżejsze role, jak np. Tewjego w musicalu Skrzypek na dachu. Występował na estradzie piosenkarskiej, współpracował także z Teatrem Syrena w Warszawie. Bernard Ładysz ma też na koncie role w filmach. Występował m.in. w Ziemi obiecanej w reżyserii Andrzeja Wajdy, czy Znachorze w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W uznaniu wybitnych zasług artystycznych Bernard Ładysz został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym w 2000 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 roku został uhonorowany przez Akademię Fonograficzną nagrodą za całokształt osiągnięć artystycznych – Złotym Fryderykiem.



Źródło: onet.pl, materiały prasowe Akademii Fonograficznej, foto: D.Kawka/ZPAV

Designed by