ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

27 kwietnia 2024 r.

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2024 – gdzie oglądać?

Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2024 już w niedzielę 28 kwietnia – transmisja na stronie głównej Onet.pl, na Facebooku Onet Kultura, ZPAV oraz Magazynu „Presto”, a także na kanałach YouTube Fryderyk Festiwal i Onet Styl Życia.

Ceremonii wręczenia Fryderyków będą towarzyszyły występy najwybitniejszych polskich muzyków – solistów i kameralistów. Nie zabraknie również akcentu operowego.

Bilety na galę, która odbędzie się w siedzibie NOSPR w Katowicach, są jeszcze w sprzedaży.

Już w niedzielę, 28 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się jubileuszowa 30. Gala Muzyki Poważnej, wieńczącą tegoroczną edycję Fryderyk Festiwalu.

Wieczór rozpocznie się utworem w wykonaniu występującej w roli gospodarza Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Pod batutą Łukasza Borowicza usłyszymy wizjonerską muzykę Benjamina Brittena – Burzę, jedno z jego interludiów morskich, pochodzących z opery Peter Grimes. Następnie w obszar muzyki francuskiej wprowadzi słuchaczy {oh!} Trio pod kierunkiem wybitnej skrzypaczki Martyny Pastuszki, której towarzyszyć będą Krzysztof Firlus (viola da gamba) i Anna Firlus (klawesyn). Artyści wykonają fragment z jednej z suit Josepha Marchanda. Z kolei wirtuoz skrzypiec Jakub Jakowicz z towarzyszeniem NOSPR pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykona Medytację z opery Thaïs Julesa Masseneta, również po to, aby wprowadzić słuchaczy w świat opery, która jest żywiołem kolejnej gwiazdy gali Fryderyków – barytona Szymona Mechlińskiego. Jego potężny głos będzie można podziwiać w dramatycznych ariach z oper Zygmunta Noskowskiego (Wyrok) i Giacoma Pucciniego (Płaszcz).

Zanim w drugiej części gali przejdziemy do lżejszych, tanecznych rytmów, usłyszymy utwór wyróżnionej w ubiegłym roku nagrodą ZAiKS Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Jej Two contrasts for a duo zabrzmi w wykonaniu znakomitych skrzypków Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, tworzących wspólnie uznane na świecie Polish Violin Duo.

A potem już temperatura wydarzeń będzie tylko rosnąć, ponieważ na estradzie pojawi się Marcin Masecki, pianista, kompozytor i brawurowy improwizator. Merengue, bolera i tanga we własnej aranżacji nagrał niedawno na znakomitej płycie Boleros y más, której fragmentami uraczy publiczność fryderykowej gali.

W finale wieczoru zabrzmi klasycyzujące opracowanie tanga – III część Double concerto Astora Piazzolli w wykonaniu znakomitego klarnecisty Jana Jakuba Bokuna i jego muzycznego kompana, gitarzysty Jakuba Kościuszki.Transmisję z ceremonii wręczenia nagród będzie można oglądać na żywo na stronie głównej Onet, na Facebooku Onet Kultura, ZPAV oraz Magazynu „Presto”, a także na kanałach YouTube Fryderyk Festiwal i Onet Styl Życia. Retransmisja w telewizji Metro 7 maja o godz. 22:45.

YT Fryderyk Festiwal.

YT Onet Styl Życia.

FB ZPAV.

FB Onet Kultura.

FB Magazyn Presto.


Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk 2024 znajduje się na stronie fryderyki.pl.


BILETY

Uroczysta Gala Muzyki Poważnej odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Bilety są dostępne na stronie www.nospr.bilety24.pl.


Fryderyk Festiwal 2024

Gala Muzyki Poważnej

28 kwietnia 2024 r., godz. 19:00, NOSPR

Plac Wojciecha Kilara 1, 40-202 Katowice


Więcej bieżących informacji na kanałach społecznościowych Fryderyk Festiwal oraz stronie: fryderyki.pl.Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna, dajprawokulturze.pl.

Partner główny: Województwo Śląskie.

Współgospodarz wydarzenia: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Partnerzy wydarzenia: Związek Artystów Wykonawców STOART, Škoda, Orlen, House of Diamond, Tejo, LaBiostetique.

Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: Onet.pl, magazyn „Presto”.

Producent wydarzenia: High Events.

Designed by